Les Trois soeurs (version androïde)
De Japanse schrijver Oriza Hirata staat voor wat hij zelf kalm theater noemt en handelt over alledaagse situaties. Zijn anti-dramatische stukken lijken niets te beschrijven. Toch schetst dit theater, dat onze relatie met de ander en met de hedendaagse wereld om ons heen in vraag stelt, een portret van families die langzaam wegkwijnen.
Met deze herwerking van Les Trois soeurs in een androïde versie verplaatst Oriza Hirata Tsjechov naar een toekomst die uiteindelijk dicht bij onze huidige bezorgdheden aanleunt: het transhumanisme, van cryogenisatie tot klonen, over robotica en de toenemende virtualisering van ervaringen.
Jasmina Douieb kiest ervoor om de androïden door acteurs en dansers te laten spelen, gedreven door een verlangen om de dubbelzinnigheden van het leven te doorgronden. Jasmina wil een andere kijk bieden op de gewoonte om een onderscheid te maken tussen levende en niet-levende wezens, tussen wezens met en zonder bewustzijn, en stelt daarbij de drang tot overheersing in vraag, verbonden met de geschiedenis van de mensheid.
De inzet van androïde personages creëert een verwarrend effect door in te spelen op de vreemde gelijkenis tussen mensen en machines. De androïde is zowel een spiegel van onze eigen kunstmatigheid als non-conformistisch.
Jasmina Douieb brengt deze tekst tot leven dankzij een sobere en strakke enscenering in een bewegend decor, waar muziek, dans en licht vermengen. […] De regisseuse weet haar poëtische gevoeligheid op briljante wijze over te brengen door deze kwalitatief rijke tekst in een minimalistische wereld te plaatsen die feitelijk emotioneel zeer rijk is.
Louis Thiébaut – RTBF ACTUS
